Thursday, February 21, 2013

Aus kaup

Mõnikord võib juhtuda nii, et sõidad ühe ja teise Suzuki mootorrattaga ning lõpuks muretsed endale KTMi mootorratta. Mine tea, mul ju ka Suuzu :) Näiteid elust enesest ei pea kaugelt otsima. Siis kui juba KTM on olemas, hakkab midagi imelikku juhtuma - hakatakse KTMi nänni ostma. Valida võid sokkidest, aluspükstest kuni luti ja koerkausini välja. Ja mitte ainult, nad hakkavad neid asju teistele ka ostma arvates, et teised on ka suured KTMi fännid. No hea küll, need KTMi krossisokid on tegelikult head küll. Mida sellisele fännile jõuludeks kinkida... KTMi kootud sõrmikud, sest selliseid ju poes ei müüda. Mustri aitas valmis teha veebiprogramm, kuhu söötsin KTMi logo sisse.
Päris valmis sõrmikutest ei tulnud meelde piltigi teha, ju olin kingi jaoks sobiva karbi meisterdamisel nii hoos või kujutasin ette, et kõik pildid on juba tehtud.
Mis aga juhtub siis, kui üks KTMi fänn läheb teisele külla ja esimene näitab teisele saadud kinki? Õige! Ka seal peres on selliseid sõrmikuid vaja. Unikaalsuse säilitamiseks said need sinise põhja, sest tolle pere ratas on tumesinine.
Vastutasuks sõrmikute eest saan, ükskord kui keegi sellele SVle järele tuleb, tsikli tagapuki, mille abil on hea keskhargita rattal ketti puhastada ja õlitada. Naturaalmajandus meil siin maal :)

Friday, February 15, 2013

Meditsiinisüsteem karvastele sõpradele

Ma ei ole veterinaar. Panen kirja need mõtted, mida lugesin, kuulsin teiselt koeraarmastajatelt, mida rääkisid arstid ning mida tunnen ja mõtlen ise. Jah, see kõik võib kõlada nagu hüsteerilise kanaema hoolitsus.
2011. aastal kui koer oli saamas kuueseks, otsustasin, et enam edasi lükata ei saa ning tuleb lõpuks steriliseerimine ette võtta. See, et tema kunagi kutsikaid ei peaks saama, sai selgeks 2007. aastal kui selgus, et Baileyl on epilepsia. Aasta hiljem selgus, et tegemist on geneetilise haigusega, sest samas pesakonnas oli veel teinegi kutsikas, kel krambihood aeg-ajalt peale tulid. Kui kutsikaid nagunii ei ole plaanis, siis võiks juba 2-3-aastaselt steriliseerimise ette võtta. Mina aga lükkasin ja lükkasin seda otsust edasi hoolimata sellest et iga jooksuajaga kasvas tõenäosus, et vanemas eas tekib koeral väidetavalt 50% tõenäosusega piimanäärmekasvaja. Põhjuseks justnimelt see sama epilepsia, mille puhul igasuguseid narkoosiaineid kasutada ei tohi ja isegi kui kasutada õigeid aineid, siis võib ka teinekord tulemus olla ootamatu.
Operatsiooniajaks võtsin endale puhkuse. Õigel ajal viisin koera kliinikusse ja jätsin ta headesse kätesse. Mõned tunnid hiljem sain kõne, kus anti teada, et opp jäi ära, sest narkoosi ajal tõmbas kõht kollaseks, mis võib tähendada, et on maksa või neerude funktsioneerimisega mingeid probleeme. Peale maksa ja neerude kontrolli tunnistati need korrasolevateks. Hea et need tehtud said, sest nagunii oleks pidanud need tegema, et kindlaks teha, et epilepsiahoogude ärahoidmiseks kasutatavad rohi pole koera organismile halvasti mõjunud. Siis aga läks asi minu jaoks kahtlaseks, pärast tavalist uriiniproovi hakati peale käima, et võtaks nõelaga läbi kõhunaha ka uriiniproovi, sest kuseteedest uriiniproovi võttes olevat proovis liiga palju baktereid. Minu loogika ütles, et kui neid põies sees oleks liiga palju, siis väljenduks see põiepõletikus ja oleks tavalises uriiniproovis nende osakaal ka märgatavalt kõrgem. Lisaks ei olnud arst enam kindel, et kõht opi ajal kollasekski läks. Jaa, õppekliinik, ma saan aru et kuskilt peavad ju loomaarstid ka alustama, aga et seda tehakse kliendi rahakotis tasudes. Samal ajal usun mina, et viin oma looma usaldavatesse kätesse. Kas ma julgeksin teda veel sinna jätta... võibolla teevad käe harjutamiseks minu teadmata seal veel mingeid proove ja teste. Sellega minu usaldus kadus, läksin teise kliinikusse ja rääkisin neile loo ära. Nad tegid mõned järelepärimised esimesse kliinikusse ja opp oligi edukalt tehtud.

Eile käisime koeraga rutiinsel vaktsineerimisel. Olime vastuvõturuumis kui arst ja praktikant sisse astusid, esimene asi oli ülevoolav emotsionaalne koera tervitamine ja põhjalik füüsiline kontakt. Hetk hiljem paluti koer ära fikseerida. Milleks siis üldse koer "üles kütta"? Lisaks vaktsineerimisele oli mureks ühel silmal olev laik. Silmad vaadati üle ja tehti mingeid teste, mille vajalikkust mulle ei selgitatud. Mulle meeletult meeldib Tartus üks lõualuu kirurg, kes on mu vabastanud operatsiooni teel tarkusehammastest  - iga liigutus ja samm räägitakse lahti, et mida  nüüd tehakse, miks see hea on jne. Näiteks ei leia ma seost silmal oleva laigu ja pisarate voolamise tugevuse vahel. Ühe silma testis arst, teist lasi praktikandil testida. Viimane ei julgenud koera silma kinni hoida, et tal veidigi mugavam oleks kui minut aega peab indikaatorpaber silmalau vahel olema. Õnneks on Bailey hea närviga ja süstimist ka alati väga hästi talunud. Kui süstimiseks läks, siis esimene süst läks nagu või sisse, koer ei teinud väljagi. Teise süsti ajal koer võpatas (ei niutsatanud isegi mitte), aga praktikant ehmus ise ja torises siis selle peale ise koerale, et mis sa nüüd teed. Midagi ei tee, ma lihtsalt võpatasin, sest veidi valus oli.

Loomaarstid võiksid olla koera kehas ja mõista, et need intelligentsed ja truud  loomad ei tee mitte kunagi mitte midagi nö "nimelt", vaid nende pealt peegelduvad vastu meie enda vead.
Bailey usaldab mind, mina pean leidma arstid, keda usaldan.

Sunday, February 3, 2013

Haapsalu sall vol 5

Eelmise aasta detsembri keskpaigas oli meie asutuses esimest korda jõululaat, kust sai osta näiteks istetehtud piparkoogitainast ja angry birds´i saunamütse. Viisin enda ja ema sallid ning lisaks ema lapitekid ka laadale. Haapsalu sallid ja lapitekid ei ole teps mitte asjad, mida niisama möödaminnes osta, sest nad on aja ja vaevamahukad, tekid veel materjalimahukad ka, millest lähtuvalt on nendest loobumise hind ka enamasti ostja jaoks kõrge. See, et ma müüsin sel laadal ühe teki ja ühe salli, on omaette ime. Üks töökaaslane sai lahendatud mure, mida oma 90 aastaseks saavale vanaemale kinkida - ema roheline nupuga pajulille sall läks sinna perre.
Eks need sallid ka tekid olegi selline omamoodi luksuskaup, mida saab kinkida juubeliks või pulma-aastapäevaks. Minu kõige esimene valge pööratud piibelehe sall läks näiteks minu töökaaslaste perre, kus detsembris oli pisikene aastapäev. Mis aga selliste laatade pikaajaline mõju on see, et selle tagajärjel sain salli tellimuse, olen ära müünud kaks ema lapitekki ja tellimus kolmanda jaokski sees. Töökaaslane soovis veebrurari keskpaigas toimuvaks sõjaväeliseks paraadiks kollast salli. Kollane kassitapu sall, mille keskosa alustasin 17. detsembril ja sain valmis 7. jaanuaril. Äärepitside tegemine jäi tellija taha, sest ta ei suutnud otsustada, milliseid ta soovib. Kui soov teada, oligi varsti sall valmis. Nii võib minust veel tellimuse peale kuduja saada :)
Kui keegi küsis, et milline see kollane on, siis ei osanud selle värvi selgitada. Pärast taipasin, et see lõng on täpselt sama värvi nagu kollased Post It´id. Avastasin kududes, et kauss, mida ma kudumisel lõngakera hoidmiseks kasutan, oli ka toon-toonis sama värvi. Mu elutoa ja köögi seinad on ka sama värvi. Ja küünelakk, mida ma varvaste lakkimiseks kasutan, see ka :)



Irooniline oli selle salli kudumise puhul see, et selle salli nimetus tuleb küll lillest, mida kutsutakse kassitapuks, aga sain selle salli kudumise ajal ka oma kassi matta.

Suuzu korda finaal

Sain eelmisel reedel Suuzu plastikud ja paagi värvimisest kätte. Värvijad nägid pahteldamise, lihvimise ja värvimisega vaeva ning tulemuseks on ilusad mustad pisikeste kuldsete tükkidega plastikud ja paak. Kange tahtmine oli kohe hakata otsast tükke külge panema, aga hoidsin ennast tagasi, et kõike järjest teha. Pealgi oli üks tükk puudus, mis hea sõbra Martini abiga endale ilusamat välimust käis otsimas. Reedel sai Suuzu  endale uue sumbuti, mis valmistatud osalt Suuzu originaalsumbutist ja osalt KTM Adventure omast. Vana oli Yamaha ja Suzu ristsugutis ning ei kõlbanud kuskile - täiesti tühi toru, ei sõelasid ega täidist sees. Tulemus sai siiski väga originaalilähedane - nii kuju, pikkuse kui asukoha poolest. Lisaks asjade külgepanemisele sai eemaldatud ka vana valvesüsteemi jäänused, relakaga timmitud gondli serva ja sumpsi kinnitust ning kütusepaagi ja karburaatorite vahelt läks filter välja. Tõin veidi kütust ka ning saime mootori ja uue sumpsi häält ka kuulata.
Eile kell 10 sai Suuzu komplekteerimisega alustatud ning kell 17 oli asi nii kaugel, et midagi suurt enam teha polnud ja sai käed puhtaks pesta. Õnneks ei pidanud ma seda üksi tegema :)
Aitäh Ahtile, Andresele, Hansule, Taivole, Martinile, Arletile ja Depoo poistele!