Sunday, January 13, 2013

Esimene lapitekk

Olen kõrvalt vaatanud kuidas ema on erinevates tehnikates lapitekke teinud. Tal on selle jaoks spetsiaalne lõikamisalus, joonlaud ja rullnuga ostetud. Mina ei olnud siiani julgenud lapiteki tegemist ette võtta. Septembri algul aga leidsin veebist puhvis lapiteki (ingl. k. puff quilt) tegemise õpetuse, mida lihtsalt ei suutnud proovimata jätta. Eks see algul oligi selline projekt, et ma lihtsalt proovin.
Otsisin siis välja riidetükid, mis kodus olemas olid. Veidi pruuni, halli, ruudulist, sametist kreemikat. Lõikasin ema käest laenatud tööriistadega 15x15 tükid valmis. Siis sättisin neid ühte ja teistpidi, et tume ja hele vahelduks ja omavahel ikka sobiks ka. Samas pidin jälgima, et külgede suhe ka enam-vähem normaalne saaks. Lisaks veel seda, et kui ma tükid lõikasin sellisest riidest mida kodus oli just niipalju kui oli, siis tuli äärtesse jõudes ikka ümber laduda, et kõiki tükke otpimaalselt jätkuks ka.
Lisaks tuli lõigata veel sama arv riidelappe veidi väiksemas mõõdus - ma tegin 13x13 cm. Edasi tuli toimida põhimõttel, et voltides tuli suurem pealmine riie õmmelda alumise (minul roheline) riide külge, enne viimase külje õmblemist vatiini sisse panna (mitte väga täis toppida) ja siis kinni õmmelda. Nii 70 "puffikest" ja siis nad ära ühendada.
7. oktoobriks oli valmis teki pealmine osa - ühendatud ruudukesed ja sametine serv. Servaga nägin kaua vaeva, sest tahtsin serva panna kindlasti seda sinist sametit, aga kodus oli ainult kleidisametit ja see ju venib. Kuidas aga venivat kangast õmmelda mitteveniva külge nii, et lõpuks servad ikka teki moodi välja näeks. Siis jäi teki edasitegemine alusriide puudumise tõttu toppama. Võibolla veidi kleidisameti tõrkumise pärast ka.
Täpselt kuu aega hiljem tuli motivatsioon tagasi, sest ema andis ilusa alusriide, mis sobis täpselt sellele tekile. Selleks ajaks olin vatiini ka juurde ostnud, sest seda tõesti kodus terve teki jagu polnud. See, mis oli, läks ruudukeste sisse ja osa sain veel emalt lisagi.
Mingi hetk kolisin ma selle õmblusprojektiga põrandale, et tekk saaks vabalt ühel libedal tasapinnal lebada. Siin ühendan pealmist ja alumist poolt selliselt, et vahele jäi vatiin.
Siin ühendan nõeltega seda osa pealmisest, alumisest kihist ja vatiinist, mis enne teki ümberpööramist lahti jäi.
 Siin saab tekk sameti ja keskosa õmbluse kohapeale veel tepingu et pealmine ja alumine riie lisaks servadele ka teki keskelt koos püsiks.
 Valmis tekk. Võib rahule jääda, kuid kleidisametit edaspidi väldiks :)

No comments: